26 червня 2020 року Бориспіль віншував свого видатного земляка, етнографа, фольклориста, громадського діяча, автора слів Державного Гімну України Павла Платоновича Чубинського.

Перший в Україні пам’ятник визначному українцеві відкрили на Книшовому меморіальному парковому комплексі. Відео відкриття пам'ятника Павлу Чубинському можна переглянути на сайті новини Борисполя.

Урочиста подія відбулася за участі: Митрополита Київського і Всієї України Епіфанія, голови Київської облдержадміністрації Василя Володіна, ініціатора встановлення пам’ятника Павлу Чубинському міського голови Анатолія Федорчука, народного депутата України Сергія Федієнка, голови Бориспілької РДА Володимира Строканя, заступника голови Бориспільської районної ради Івана Недогибченка, керівника Творчої спілки при Братству бджолярів України Миколи Данилейка, депутатського корпусу, представників освіти, культури, громадських діячів і громади міста. Захід проходив із суворим дотриманням усіх протиепідемічних норм і вимог, встановлених на період адаптивного карантину.

Павло Чубинський - фігура загальнодержавного масштабу. Його плідна праця на благо державотворення створила родюче підґрунтя для повноцінного відновлення рідної України. Саме на цьому у своїй промові і наголошував голова Київської облдержадміністрації Василь Володін. Анатолій Федорчук, завдяки якому і відбулася сьогоднішня знакова подія, подякував усім, хто долучився до реалізації цього проєкту, і висловив сподівання, що матиме таку ж сильну підтримку і допомогу від громади міста і в реалізації створення пам’ятника святому князю Борису на Європейській площі міста. Також міський голова разом із головою Київської ОДА вручили подяки скульптору Олексію Пергаменщику і голові ПрАТ «Агробудменханізація» Володимиру Шалімову, чия організація здійснила роботи із встановлення пам’ятника. Автор монументу Олексій Пергаменщик поділився із гостями свята своїми роздумами, враженнями і відчуттями про роботу над пам’ятником Павлу Чубинському.

Урочистим акордом церемонії відкриття пам’ятника Павлу Чубинському став Державний Гімн України у виконанні народного артиста України Володимира Гришка.

Почесну місію освячення пам’ятника звершив Митрополит Київський і всієї України Епіфаній спільно із духовенством Свято-Миколаївського храму. У своєму зверненні до присутніх Владика Епіфаній відзначив символізм місця, де встановлено монумент. Адже на Книшовому меморіальному парковому комплексі похований прах Павла Чубинського і тут же упокоєні захисники України, які поклали свої душу і тіло за нашу свободу. Митрополит подякував Анатолію Федорчуку за реалізацію цієї ідеї та вручив міському голові медаль святого Архістратига Михаїла. Також медаль святого Архістратига Михаїла та медаль «За жертовність і любов до України» було вручено прикордонникам ОКПП «Київ».

Передаючи у спадок нашій молоді ті глибинні основи, на яких формувалася і зростала українська нація, Бориспільська міська рада встановила Премію імені Павла Чубинського, що присуджується щорічно одному серед найталановитіших випускників загальноосвітніх навчальних закладів м. Борисполя. Цьогоріч лауреатом премії було визначено випускницю 11 класу Бориспільського навчально-виховного комплексу «Ліцей «Дизайн-освіта» імені Павла Чубинського – спеціалізована школа І-ІІІ ступенів» Новоселецьку Яну Едуардівну. Було символічно і знаково вручити їй цю нагороду саме на відкритті пам’ятника.

Завершився захід покладанням квітів до пам’ятника Павла Чубинського на знак глибокої шани і поваги до його постаті.

Довідка:

У 2019 році було оголошено відкритий архітектурний конкурс для визначення кращої проєктної пропозиції на встановлення пам’ятника Павлу Чубинському та прийнято рішення профінансувати роботи з міського бюджету. Переможцем конкурсу став скульптор-монументаліст Олексій Вікторович Пергаменщик та члени його творчого колективу: архітектор Антоніна Пергаменщик та громадський діяч Микола Данилейко. Проєктом було передбачено створення монументу, пропорції і зміст якого найкраще підходили для архітектурного ансамблю Книшового меморіального паркового комплексу та всебічно розкривали образ творця Державного Гімну України.

О.Пергаменщик запропонував створити портретну фігуру Чубинського із цільного блоку Танського граніту, використовуючи унікальну техніку вільного висікання без перехідної моделі. Трьохметрова фігура, яка встановлена на постаменті висотою у 2,5 метри, виконана у стилі класицизму, притаманному епосі генія, адже Павло Платонович був взірцем тогочасної інтелігенції. Український класик тримає в правій руці гусине перо, спирається на іонічну колону зі збірками своїх творів. Велику увагу при різьбленні фігури майстер приділив портретній схожості Чубинського, передавши в його погляді мить зосередження на написанні своїх праць. Створено тематичні рельєфи для чотирьох фасадів постаменту пам’ятника. На головному фасаді зображено рушник з повним текстом Державного Гімну України, зліва - народні музичні інструменти, зокрема бандура, простріляна кулями, яка символізує репресії українського народу, справа - печать Війська Запорізького та козацька зброя, як символ непереможного духу українців.

Встановленням першого в Україні пам’ятника Павлу Чубинському віддано данину пошани ідеологу і генію української нації, який сторіччями надихає і надихатиме покоління патріотичних нащадків.

Більше фото на нашій сторінці у фейсбук